Skrytý svět World of Warcraft: Za všechno můžou Titáni

  skrytý svět    titáni    sargeras   

Sejde se ork, člověk a trpaslík v hospodě, aby prodiskutovali, kdo může za jejich pos*aný životy. Podle orka za to může Aliance. Člověk nesouhlasí, protože za všechno přece může Horda. Trpaslík míní, že nejhorší pohroma jejich věku je nedostatek kvalitního piva.

A pak přijde Bellatrix a vysvětlí jim, že za všechno špatné, co jsme si kdy museli ve světě Warcraftu prožít, můžou Titáni.

 

Jak na pokažený experiment: návod by Sargeras

 

Abyste to všechno správně pochopili, začneme jednou menší analogií. Hezky se usaďte, děti, povím vám příběh o partičce vědců, co ve své laboratoři rozjela takový malý projekt jménem "stvoření života". Bylo jich sedm a měli opravdu velké ambice. Jejich laboratoř byla plná Petriho misek, ve kterých vypěstovali svébytné malé světy, které se nyní vesele rozvíjely.

Tahle partička vědců chodila vždycky navečer domů. Pochopitelně, kdo by taky chtěl tvrdnout v práci i přes noc. Jeden z nich ale přesto zůstával a dohlížel na laboratoř. Říkejme mu třeba... Scotty. Tenhle Scotty byl velmi ušlechtilý, idealistický muž s dobrým srdcem, který byl ochotný udělat všechno pro to, aby jejich experimenty nedošly nějaké újmy. I kdyby to znamenalo, že bude trávit většinu svého času tím, že bude chodit po laboratoři a osobně kontrolovat každou Petriho misku, jestli se v ní neděje nějaká neplecha.

 

A přesně to se jednoho krásného dne samozřejmě stalo. Scotty ke své nevýslovné hrůze zjistil, že jeden z experimentů napadla moc ošklivá masožravá bakterie, která pomalu ničila všechno, co se do té doby v Petriho misce zrodilo. Scotty honem strčil misku pod mikroskop, načež zjistil, že je to ještě mnohem horší, než se na první pohled zdálo. Tahle masožravá bakterie se totiž nespokojila s tím, že sežrala všechno, co vědci tak pracně vytvořili. Ona ještě navíc veškerou hmotu obracela k obrazu svému a měnila ji do nevýslovně zrůdné, nebezpečné podoby. Scotty nebyl žádný blbeček, a tak mu došlo, že kdyby ji takhle nechal, čekala by je pěkná polízanice, protože tahle zkáza by pak mohla napadnout i ostatní Petriho misky a nakonec by pravděpodobně rozežrala celou laboratoř.

A tak Scotty udělal jedinou rozumnou věc: nalil do misky něco, co okamžitě zabilo veškerý její obsah (včetně rozvíjejícího se života, ale to se holt nedalo nic dělat), misku pak důkladně vymyl a trochu si poplakal. Ale důležité bylo, že katastrofa byla zažehnána. Nebo si to alespoň myslel. Jelikož byl Scotty pečlivý a nechtěl nechat nic náhodě, projistotu si ještě v encyklopedii našel, co to vlastně napadlo jejich laboratoř. A zjistil, že tahle nepěkná masožravá bakterie se už klidně mohla rozšířit i do zbytku jejich experimentů! Samozřejmě nemohl prohlížet jeden po druhém, to by ho stálo až moc času. Věděl, že o tom, co zjistil, musí okamžitě říct svým kolegům.

 

Ti se mezitím flákali v hospodě a plácali se po ramenou, jak jim ty jejich experimenty hezky jdou. Když jim Scotty řekl, že jeden z nich musel zničit a proč, tak trochu se naštvali. "Ty jsi ale kretén, Scotty!" řekli mu. "Není divu, že ještě nemáš Ph.D!" Tvrdili mu, že jednal zbrkle a že se to určitě dalo pořešit nějak elegantněji, aniž by musel ničit celý experiment. To Scottyho trochu nadzvedlo a řekl jim, že co oni o tom můžou vědět, když si tu jen válí šunky, zatímco on na všechno dohlíží. On to viděl na vlastní oči a může jim odpřísáhnout, že to jinak nešlo. A moc dobře si zjistil, co je ta nákaza zač. Vysvětlil jim, že pokud nechtějí, aby jim prolezla celou laboratoř a obrátila všechny jejich experimenty proti nim, tak ji musí celou vypálit do základů. A pak můžou přece začít znovu! Ale teď pokračovat by bylo nebezpečné a navíc neetické.

 

"To víš že jo," vysmáli se mu ostatní. "To tak, abychom museli začínat odznova, zase bychom si museli žádat o grant, a na další papírování my se můžeme vykašlat!" Scotty si uvědomil, že jeho kolegové jsou líná hovada, které sice bavilo hrát si na bohy, ale jakmile nastal čas přijmout za své výtvory zodpovědnost, tak měli hnedka plnou pusu řečí, že je potřeba nechat věcem volný průběh a že to nějak dopadne.

 

Ale Scotty to nehodlal nechat jen tak. Rozhodl se, že udělá, co musí, i kdyby to měl udělat sám. A tak se jal nakupovat na černém trhu spousty plastické trhaviny C4...

2wpxfkvoif_9ec961ec6981726bfa613f200e0d05d46e68e0e1_1516746456_4025.jpg

Kořen všeho zla

 

Dobře, tady tu analogii radši ukončíme, už se mi to nějak zvrhává. Předpokládám, že pokud jste si během oslav Silvestra opravdu důkladně nevyluxovali mozkové buňky, že asi chápete, co jsem se tímto povídáním snažit sdělit. Laboratoř je pochopitelně vesmír. V něm máme jednotlivé mističky-planety, na kterých Pantheon pracoval, a pak je tu chudák Scotty neboli Sargeras (ale uznejte, že kdyby se jmenoval Scotty, asi bychom se ho tolik nebáli), který dlouhou dobu dohlížel na pořádek ve vesmíru, dokud nenarazil na zhoubný účinek Prázdnoty – nebo v naší analogii na masožravou bakterii.

 

Sargeras připadl na planetu prorostlou Starými bohy, a aby Prázdnota nemohla pozřít a zkazit spícího Titána v nitru planety, raději ji svým mečem rozťal v půli. A Titáni, místo aby mu poskytli útěchu a kvalitní terapii, mu ještě vynadali, že měl radši vymyslet způsob, jak planetu očistit, aniž by spící Titán musel zemřít. Aha, a jak asi, ptám se já? Na Azerothu tedy Pantheon nebyl moc úspěšný, pokud šlo o vykořenění Starých bohů. Živě si představuji, jak Aman'thul drží v jedné ruce Y'Shaarje, kterého právě vyrval z povrchu planety, druhou rukou se rozpačitě škrábe ve vousech a v duchu si říká: "Propáníčka... Scotty měl pravdu."

 

Aby bylo jasno, já neříkám, že se měl celý Pantheon hned sebrat a začít likvidovat jednu planetu po druhé, aniž by celý problém napřed řádně promysleli. A ani neříkám, že Sargeras má veškeré právo na své straně – ono sestavit vraždící armádu démonů nebo nakoupit si na černém trhu C4 a podminovat laboratoř bývalým kolegům, s nimiž jste se nepohodli, by se asi zrovna nedalo zařadit pod škatulku "adekvátní řešení".

 

Co se snažím říct, je to, že se Pantheon zachoval k Sargerasovi opravdu ohavně. V dnešním internetovém slangu se to nedá vyjádřit lépe, než že to byl pořádný "dick move". Sargeras měl v tu dobu, kdy byl nucen zničit nakaženou planetu, stále ještě dobré srdce, a to mu nejspíš muselo krvácet nad ztrátou vlastního, byť nenarozeného bratra nebo sestry. Tím spíš, když spící Titán sešel ze světa jeho vlastní rukou. Sargeras prostě neviděl jinou možnost. A pardon, Pantheone, já lepší možnost stále nevidím.

 

Ono je velmi jednoduché říct "Sargerasovi přeskočilo, zkazili ho démoni, nezbývá nám než ho zabít!" Já ale tvrdím, že jeho obrácení ke zlu způsobil především Pantheon. Oni měli možnost ho z oné cesty do temnot odvrátit. Mohli vyjádřit alespoň stíneček pochopení pro to, co udělal. Mohli si pak společně sednout, trochu si zabrainstormovat a zkusit vymyslet nějaké méně tragické řešení, ale něco takového se dělá daleko lépe s chladnou hlavou. Na to by božské bytosti, které tvoří světy a život, měly mít víc rozumu.

jxalom8ega_367b600c2d03c6c0dfb1108cfe315fbc9ff28cd5_1516746463_2188.jpg

Titáni můžou za naše pos*aný životy

 

Ne nadarmo je to "World of Warcraft" (přeložte si to sami v hlavě, já to napsat nedokážu, protože to vypadá ohavně a nepřirozeně). I když je Warcraft z širšího měřítka velmi vstřícné a příjemné univerzum (v porovnání s takovým Warhammerem nebo Hrou o trůny), nedá se popřít, že tam člověk nemá chvilku klidu. Pořád aby s něčím bojoval. A když nemáme proti čemu bojovat, tak se hned pustíme do sebe, jak ostatně dokazuje celý nový datadisk.

Za to, že jsme hovada, co se nedokáží nechat na pokoji, může naše povaha. Ale co ten zbytek? Co všichni ti záporáci, s nimiž jsme se za tu spoustu let museli utkat? Nedalo se tomu vyhnout? (A teď je samozřejmě řeč o příběhovém hledisku, ne o tom, že všichni rádi zabíjíme virtuální potvory.)

 

Projděme si to postupně:

 

1) Sargeras a Plamenná legie

Jo, kdyby si tehdy Titáni dali společně čaj a hodili řeč, žádná Plamenná legie by nevznikla a nezemřely by stovky tisíc bytostí po celém vesmíru. Myslíte někdy na ně? Jasně že ne, myslíte jenom na sebe. Shame on you!

 

A kdyby neexistovala Plamenná legie, nikdy by nám nedělali problémy třeba Archimonde – Nordrassil by ještě stál a Dalaran by nebyl zničen – nebo Kil'jaeden, který měl na svědomí třeba pád Kael'thase a hlavně stvoření dalšího strašného zla...

 

2) Král lichů

Vím přinejmenším o pár lidech, kteří by byli rádi, kdyby žádný Král lichů ani Pohroma nikdy nevznikli. A to jsou obyvatelé Stratholmu. A Lordaeronu. A zbytku Azerothu, když na to přijde.

 

3) Medivh

Jak by asi dnes vypadal Azeroth, kdyby mohl jeho nejmocnější mág nerušeně rozvíjet svůj um a nebylo mu v tom tak nezdvořile zabráněno tím, že ho posedl Sargeras?

Žádná První válka, orkové by si vesele žili na Draenoru a všichni by byli šťastní. Proč nás Blizzard místo WoD nemohl vzít do alternativní historie, kde to Pantheon tak šíleně nepohnojil?

 

4) Gul'dan, Azshara...

... a ostatní záporáci, v jejichž obratu ke zlu má prsty Legie nebo Sargeras sám. Žádná Válka prastarých? Mohl to být zajímavý svět.

 

5) Staří bohové + Deathwing, Garrosh, Xavius...

... a ostatní záporáci, které strávilo šílenství Starých božstev.

To už záleží na tom, jak by se v ideální verzi vesmíru Pantheon popasoval s bytostmi Prázdnoty. Třeba by společně opravdu dokázali vymyslet nějaké řešení, jak se Starých bohů zbavit, ne je jen pohřbít. Nebo by podnikli radikálnější kroky a začali pak znovu v novém, dokonalejším vesmíru. A kdo ví, třeba by se v takovém dokonalém vesmíru stal Garrosh tím nejlepším náčelníkem, jakého Horda kdy měla. A Deathwing by zůstal Neltharionem a byl by tím nejušlechtilejším strážcem, jakého by si Azeroth mohl přát. A Xavius... by byl pořád mizerný parchant a nejspíš by sešel ze světa nějakým hanebným způsobem, jaký by si zasloužil, a nestal by se pánem Noční můry.

 

Chybí vám někomu námět na fanfikci? Udělejte mi radost a předložte mi vizi světa, kde nikdy nevznikla Plamenná legie.

525kp7qr88_8dcfebde0db1b5a12b189dd75933af1c7aa04ab1_1516746470_6208.jpg

Svět bez Legie

 

Když jsem si před chvílí stýskala, že nás Blizzard mohl vzít do nějaké zázračné alternativní historie, kde Pantheon nedělá pitomá rozhodnutí, živě jsem si představovala, jak se nadechujete k protestu: "Ale to by byla taková šílená nuda! Co bychom tu pak dělali?!"

 

Je to dobrá otázka. Ale odpověď na ni je poměrně snadná. Měli bychom dost záporáků i bez Legie a těch výše zmíněných, kteří z existence Legie nepřímo vychází.

 

Co třeba příběh věnující se válce mezi (šílenými) Elemental Lords a (jediným normálním) Neptulonem? Nebo takový Hakkar the Soulflayer – to je snad jediná bytost v celém Warcraft univerzu, která ve mně skutečně vyvolává strach (mimo Starých bohů). A co epicky tajemný Murozond? Dále tu máme skvělé záporňácké frakce jako třeba Scarlet Crusade, kteří jsou děsiví především svým fanatismem a tím, že jsou to všichni původně obyčejné bytosti, žádná nadpřirozená monstra. A máme tu i jednotlivce, kteří jsou kvalitně vytvořenými antagonisty – Edwin VanCleef, Aedelas Blackmoore, Aiden Perenolde, Zul'jin, Arugal, Lei Shen, Kel'Thuzad a Grand Apothecary Putress, kteří by si určitě našli cestičku ke zlu, i kdyby neexistovala žádná Pohroma a nevznikli by nemrtví, Gul'dan, pro kterého by bez velkých pochyb platilo totéž i bez zásahu Legie...

 

A pořád bychom tu měli démony samy o sobě, kupříkladu prvotřídní manipulátory nathrezimy, kteří by vůbec nepotřebovali žádnou Legii, aby ve vesmíru nadělali paseku.

 

A také tu máme i ty nezničitelné Staré bohy. Nemohu si pomoci, ale tak trochu mi připadá, jako by veškerá doba od Burning Crusade až po závěr Legion byl jen jakousi (místy značně otravnou) mezihrou, než se konečně dostaneme k tomu hlavnímu zlu Warcraft univerza. Tak uvidíme, jak to půjde dál. Za sebe každopádně musím říct, že po dopsání tohoto článku mě představa světa, v němž nikdy nevznikla Plamenná legie, láká čím dál víc. Rozhodně si nechci stěžovat na to, jak Blizzard tvoří své příběhy. Mám jenom příšerný vztek na Pantheon a potřebovala jsem si postěžovat. Potřebovala jsem na ně ukázat prstem a říct "Můžete za spoustu bolesti. Nejste bohové hodní uctívání. Jste pěkní parchanti a já mám neskutečnou chuť v závěru Antoru složit zbraně a nechat Sargerase činit, jak se mu zlíbí. Protože k čemu je ten náš mizerný vesmír, pokud v momentě, kdy skončí jedna válka, máme okamžitě potřebu začít zase prolévat krev? Možná, že kdybyste tehdy nechali Sargerase udělat, co navrhoval, mohl nový vesmír zrodit lepší, osvícenější bytosti."


Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

FlokiEremitt 24.01.2018 21:53

Super článek, už jsem nad tím přemýšlel dříve, a lépe bych to nenapsal.

Petanurban 24.01.2018 21:47

Článek je super, moc hezky se to čte i nad tím přemýšlí. Zkus si ale představit, že jsi jeden z těch vědců, celé roky pracuješ na vytvoření jedné věci (Petriho miska s vzorkem), pozoruješ, jak roste, dospívá a ty stále čekáš na to až "dozraje", když v tom ti přijde do kanclu říct tvůj podřízený, že tam viděl infekci a misku totálně sterilizoval. Jasně, s drobnými patogeny jsme se už před tím nějak vypořádali, Scotty jen zazmatkoval, škoda jen že tím zničil něco, co mohlo jednou pomoct jiným. Vykopneš Scottyho na lab meetingu z kroužku a jdeš makat dál. V jedné z původně zanedbaných Petriho misek zahlédneš velký potenciál pro kdovíco. Řekneš si, že je to příležitost pro vytvoření něčeho, co tu ještě nebylo. A ejhle, ten doktorand měl pravdu. Společně s tím potenciálním superlékem se na misce nachází i smrtelný virus. Po prvním pokusu o izolaci viru se zdá, že jejich genetická informace je dost podobná, odstranění jednoho by znamenalo odstranění i druhého. Jediné co ti přijde na mysl je zvýhodnit podmínky pro život jen jednomu, čímž nezahubíš a zároveň oslabíš druhého. Mezitím však Scotty proti tobě poštve většinu studentů, uklizeček, kuchařek, bakalářů, magistrů, inženýrů a nakonec i jednoho doktora. Sakra takový je prostě život . Díky za bezva úvahu.

Bellatrix 24.01.2018 22:46

Já děkuju za navázání na mou metaforu Jsem ráda, že se to chytlo. Jo, no, jak jsem i zmiňovala v článku, Sargeras rozhodně nemá veškeré právo na své straně. Kdyby si udržel chladnou hlavu, mohl to celé pořešit jinak, třeba přinést Pantheonu nějaký hmatatelný důkaz nebo něco v tom smyslu. Nemusel hned začít brojit. Ale docela si dovedu představit, že to musel vnímat jako šílenou zradu, jak se k němu Pantheon zachoval. A to ho asi zdeptalo natolik, že už neviděl jinou cestu.

Šéfredaktor WoWfan.cz

Kaspo 24.01.2018 20:29

Článok je pekný, klobúk dole pred autorkou, no napriek tomu vyjadrím nesúhlas.
Problém prečo Pantheon odsúdil Sargerasa je ten, že jeho krok bol až príliš radikálny a áno nepoznalisilu void na vlastnej skúsenosti. Na druhej strane je však nutné poznamenať, že keď sa Pantheon stretol s old gods, nezachovali sa radikálne ako Sargeras. Jasné Aman'Thul spravil dieru do sveta (doslovne). Ale zistili v tej chvíli, že nie je veľa možností ako sa brániť a pritom si zachovať svoje etické hodnoty (akoby povedal Aristoteles zostať cnostní). Preto hľadali iné riešenie.
Ukážem ho na Aristotelovej etickej koncepcii:
Máme dva póle, ktoré sú oba radikálne.
1. Nechať Azeroth tak pod nadvládou old gods
2. Zničiť svet ako strýko Scott.
Ani jedna z týchto alternatív nie je žiadúca, preto museli nájsť stred. Týmto stredom medzi prvým a druhým bodom bolo uväznenie old gods v nádeji, že to pomôže. (Teda Pantheon sa zachoval správne).
Takže k pointe:
Dôvod sporu medzi Pantheonom a Scottom bol ten, že ich názory boli diametrálne odlišné, kde Sargeras si zvolil radikálne riešenie, tam Pantheon hľadal umiernený stred.
Pantheon chápal Sargerasov zámer, ale odsudzoval jeho kroky. A pokiaľ si správne spomínam tak Sargeras odišiel ako ten, čo sa cítil ukrivdený, pričom on bol ten čo krivdu páchal a ten čo krivdu znášal je titán, ktorý poznal moc meča Scotta. (Opäť Aristoteles).

Bellatrix 24.01.2018 22:43

Mně na chování Pantheonu asi hlavně vadí to, že se (přinejmenším z mého pohledu) chovali, jako by o tom věděli víc než Sargeras, přitom Sargeras byl ten, který to zažil na vlastní kůži a věděl o tom nejvíc. To, že na něj Pantheon de facto vyrukoval s "my o tom víme houby, ale stejně si myslíme, že jsi to udělal blbě!", mi prostě přijde strašně krátkozraké a hloupé.
Kdyby za mnou někdo přišel s tím, že "situace na Blízkém Východě je taková a taková, a podle mě by se měla řešit takhle, protože jsem tam byl a udělal jsem si na základě toho názor", tak můj názor prostě nikdy nemůže být tak validní jako jeho, když nemám absolutně ponětí, jaká tam ta situace je. Pokud mu chci opravovat jeho názor, je mojí povinností zjistit si napřed co nejkompletnější info a pak teprve vynášet soudy. A to Pantheon neudělal, ti jenom kárali.

Šéfredaktor WoWfan.cz

bulljoker 24.01.2018 20:00

super článek

Bellatrix 24.01.2018 23:12

Díky

Šéfredaktor WoWfan.cz

Sarder 24.01.2018 19:19

No tak toto je zo slabšieho súdku Bellatrix.

Bellatrix 24.01.2018 22:36

Můžu se zeptat na důvod? Abych věděla, na co si příště dát pozor.

Šéfredaktor WoWfan.cz

Prunusak 24.01.2018 19:08

Slovo úvodem

Předně bych ti chtěl Bellatrix poděkovat za super článek, při jehož čtení jsem se ohromě bavil (ta první část by určitě i vyhrála nějakou cenu).

Mě osobně mrzí, že se Blizzard vykašlal na quest linku s Neptulonem, Vashijr mě bavil, taktéž doufám, že si Blizzard vzpomene, že existuje nějaký Murozond a něco s ním začne dělat, mě už z toho felu bolí oči, proto se těším na Battle for Azeroth

Osobně doufám že Blizzard napadne něco ve stylu "neznámý nepřítel napadl Draenor, tudíž se skrz Dark Portal nebo v lodích Draenei evakuuje populace Draenoru (Draenei, Orkové), my jim chceme pomoct, ale nemáme dost lidí, protože nás válka v BfA velmi vyčerpala, tudíž jsme nuceni cestovat časem třeba do období po konci Války Prastarých, musíme získat důvěru (exalted repku s frakcema, které se Války účastnili) a přesvědčit je aby nám pomohli porazit nepřítele, cestovali s námi do naší doby s pomocí Nozdromua, nakonec "vyhrajeme" ale uspíšíme tím příchod Murozonda

Tohle mě jen tak v rychlosti napadlo

Lockdaar 24.01.2018 19:48

S tím cestováním v čase osobně teda nevím, do toho bych se po WoD už raději asi nepouštěl a držel bych se už spíš v přítomnosti...

Bellatrix 24.01.2018 22:37

Jsem ráda, že ses bavil, to byl přesně účel
Nad Draenorem jsem taky přemýšlela, ale přijde mi, že jak vývojáři, tak hráči chtějí co nejrychleji na tuhle epizodku zapomenout.

Šéfredaktor WoWfan.cz

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet