Vaření (Cooking)

  Cooking   

Cooking neboli vaření je nenápadnou sekundární profesí, která se vám však nastokrát vyplatí. Nejenže můžete zužitkovat suroviny, které vám padnou z všelijakých potvor, ale můžete si tak doplnit zdraví, získat na určitou dobu nějaké ty staty navíc a občas se zadaří prodat jídlo v aukci za pěkné peníze. Navíc se skvěle doplňuje s Fishing.

 

Co lze s Cookingem vyrábět

Jídlo (Food)

Co jiného, než jídlo, by se mělo za pomoci Cookingu vyrábět. V úplném začátku nebudete v této sekundární profesi schopni vidět příliš benefitů, ovšem s postupujícími zkušenostmi Cooking nanejvýš oceníte a nedáte na něj dopustit. A nedopustí na něj ani vaši kamarádi, kteří ho nemají a dost možná i vaše raidovací skupina, která připravená jídla ocení stejně a možná i více než všelijaké lektvary. Když vytrváte, z obyčejného Herb Baked Egg se rázem stanou item #154882 a budete schopni ukuchtit i item #156526, které ocení každá hladová skupina ať už v dungeonu, raidu či battlegroundu.

 

Nápoje (Drinks)

Stejně jako přípravu jídla si osvojíte i výrobu různých nápojů, které mohou doplnit nejen manu ale na určitý čas pozvednout i vaše staty. Jako začátečníci zřejmě budete vařit různé čaje, jako třeba Thistle Tea, a jako zkušeným šéfkuchařům vám nebude problém občas namíchat třeba Mad Brewer’s Breakfast.

 

Kde se naučit Cooking

Stejně jako u ostatních profesí, stačí zaběhnout do jednoho z hlavních měst. Kuchaře, kteří by vám předali své umění, najdete povětšinou v hospodách. Anebo se prostě zeptejte stráží, kde příslušného trenéra naleznete.

 

Pro koho je Cooking nejvhodnější?

Cooking je vhodný pro všechna povolání počínaje Warriorem a Priestem konče. Bonusové staty z jídel ocení úplně všichni bez rozdílu, a pokud máte skupinu, se kterou chodíte raidovat, rozhodně ocení, když alespoň někdo bude u sebe vždy mít hostinu pro 10 nebo více lidí.

 

Skillování Cookingu

Ke každému receptu musíte mít daný počet surovin a být blízko Campfire, Stove či Fireplace. U Forge kuchtit nemůžete. Pokaždé, když vaříte nějaké jídlo, můžete vidět barvu, kterou je označeno. Tato barva vám říká, jaká je pravděpodobnost, že z něj dostanete skill pointy:

 

 • Červená – abyste mohli jídlo uvařit, potřebujete vyšší skill
 • Oranžová – jídlo lze uvařit vždy a pokaždé z něj dostanete skill point
 • Žlutá – pravděpodobně získáte skill point
 • Zelená – malá pravděpodobnost, že skill point získáte (doporučuji se těmito recepty nadále nezabývat, pouze si vyplýtváte suroviny)
 • Šedá – žádný skill point nedostanete

 

Získávání receptů

 • Vendor – mnohé recepty lze koupit od různých vendorů po světě
 • Questy – můžete je dostat jako odměnu za splnění úkolu
 • Drop – ať už ze zvířat nebo humanoidů či truhel, i tak můžete objevit recepty na chutné pokrmy
 • Trenér – primárním zdrojem získávání nových receptů je samozřejmě váš mistr
 • Nápad – během vaření vás napadnou různá vylepšení, díky kterým vymyslíte nový recept

 

Užitečné tipy

 • Dnes již nemusíte skillovat Cooking od začátku. Stačí vám začít v jakémkoliv datadisku a naučit se jídla daného datadisku.
 • Cooking se výborně doplňuje s fishingem. Pokud tedy máte i tuto sekundární profesi, využívejte vylovené ryby k vaření. Pokud ne, dejte fishingu šanci. Za pomoci ryb totiž můžete uvařit spoustu jídel, které vám dají pěkné bonusové staty.
 • Cooking je vám nápomocen i u questů. Nejenže čas od času dostanete jako odměnu právě nějaký recept, ale samotné vaření vám může mnoho ulehčit. Řeč je například o A Feast for the Senses, kdy máte svému Cloud Serpentovi přinést Fish Cake.
 • Při Cookingu na Draenoru vám pomůže vystavět si ve svém Garrisonu Fish Hack. Nebudete tedy pro lovené ryby muset chodit daleko. Se stejným účelem můžete postavit i Barn, která vás bude zásobovat kůží i masem.
 • Pokud se řadíte mezi lovce achievementů, Cooking jich má nepřeberné množství, které vás na nějakou dobu zabaví.

Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

unname 25.09.2010 01:32

Na Cookingu je dobrej ohen ale skoda ze ma tak velkej cooldown nebo tak neco.

unname 25.09.2010 01:25

JJ + taky vysmaty.

furrymare 25.08.2010 01:05

pekny ten prvni obrazek s tou murloci hlavou

mixRemix 25.06.2010 13:20

Pekný, obsiahly článok s dobrými informáciami.

furrymare 22.06.2010 17:00

Deviate Fish je good tam se premenite v pirata nebo ninju

Charlie 14.03.2010 13:12

nejlepší naskilení cookingu je při pilgrims bounty...z 1 na 300 uděláte jen přes ty itemy od vendorů

Hlasatel 14.03.2010 12:46

damn...nedávno začal cooking a myslel jsem že to vyskillim... jenže to jsem zapoměl že jsem se streamwheedle hated

krejzy 14.02.2010 11:54

kde sezenu knizku na cooking 150-225 nemuzu ji sehnat

Nerzhul 06.12.2009 16:47

nj ked robis cooking a fishing zaroven ten fishing ta doost brzdi ... inak nad 400 uz si tam dobre jedla doplni ti aj manu+hp a este k tomu slusni buff mno ... oplati sa ja na 80tke robim secky sekundarne profky ... aspon sa nenudim ...

blade-22 30.11.2009 13:15

Cooking znm snad celej bozi profeska akorat fishing no:-X

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet