Warlords of Draenor - Garrisons

logo
Jak už asi mnozí vědí, jedna z nových věcí v připravované expanzi je tzv. Garrison. V podstatě se jedná o WoW podobu guild-housingu (oblíbený prvek, který se objevuje v mnoha jiných MMORPG hrách –prakticky jde o postavení a vylepšování základny vaší guildy). Blizzard to však pojal trochu jinak a jak sami říkají, snaží se dát hráčům větší prostor ve World of Warcraft, který si budou moci upravit podle svého. Rozdíl mezi Garrison a Guild-housing je v tom, že Garrison je systém pro jednotlivce, ne guildu. S prvními náznaky jste se mohli setkat již v MoP, a to v podobě vašeho políčka, na kterém bylo možné pěstovat suroviny pro cooking nebo i materiál pro crafting. Ve WoD však Blizzard zachází mnohem dále. Získáte svoji vlastní pevnost, kterou si budete moct upravit podle svého nejlepšího úsudku, ale také se o ni budete muset starat. Pro vstup do své pevnosti nebudete muset procházet portálem nebo se někam teleportovat, při svém putování po Draenoru ji vždy uvidíte na horizontu. To by bylo krátké představení a teď je čas podívat se na vše podrobněji.

Videopříručka

Pokud chcete celému konceptu podrobně porozumět, určitě se podívejte na video od hráče Dodgethis CZ.

Followers

 • Jedná se o NPC, která si budete moci najmout jako své služebnictvo. Tyto postavičky vám mohou vylepšovat pevnost, sbírat loot pro vaši postavu nebo jim můžete zadat různé úkoly, jako je těžba surovin, nebo vytváření itemů. Tyto úkoly budou followeři plnit nezávisle na vás, tzn. že je provedou, i když nebudete zrovna ve hře. Followeř za vás nebudou moci plnit běžné questy.
 • Sluhové budou mít svůj vlastní character level, item level a zaměření, takže pokud bude mít mob zaměření na mining, budete ho moci poslat těžit minerály. Ve hře bude několik druhů followerů, rozdělení je stejné jako u itemů - common, uncommon, rare, epic. To ovlivňuje, kolik zaměření může npc mít (tzn. epic NPC bude moci dělat více věcí než common).
 • Tato npc si samozřejmě budete muset nějak najmout. Několik z nich si k vám najde cestu samo, pokud jich budete chtít víc, můžete si vylepšit hospodu nebo je získat plněním různých questů. Pokud netrpíte nedostatkem peněz, můžete si služebnictvo za určitý obnos peněz najmout.
 • Když nejsou služebníci zrovna na misi, mají určené místo, kde je můžete kdykoliv navštívit a přidělit jim další úkol. V celém konceptu je snaha o dynamičnost, tzn. například, pokud některý ze služebníků nesplní misi v dungeonu, zůstane tam uvězněný a vy ho budete muset zachránit při další výpravě.
follower2follower2

Mise

 • Jak už jsem psal výše, svoje služebníky budete posílat na různé mise. Pokud bude mise úspěšná, získáte materiál pro vylepšování vaší pevnosti, když budete mít velké štěstí, můžete dokonce získat i nějaký equip pro vaši postavu. Navíc za každou misi získávají vaše npc zkušenosti.
 • Při úspěšné misi můžete získat dva druhy materiálů, buď klasický (stejný jako získáte z miningu, herbalismu,…) nebo materiál, který půjde použít přímo pro úpravu pevnosti. Blizzard se snaží, aby systém followerů nebyl jen o solo hraní, a tak pokud budete chtít, můžete poslat své služebníky na složitější úkol společně s followery nějakého kamaráda z guildy. Navíc jeden z vás může být klidně offline.
 • Služebníci se budou vyvíjet podobně jako hráči, tzn., budou sbírat zkušenosti, aby se dostali z levelu 90 na level 100. Dále budou získávat specifický gear. Samozřejmě čím větší level a lepší gear, tím bude větší úspěšnost misí a hodnotnější kořist.
mise2mise2

Pevnost a budovy

 • Opevnění bude rozděleno na parcely, na kterých bude možné stavět různé budovy (stáje, kasárny, hospodu, kovárnu,…). V každé pevnosti se hned po založení budu nacházet tzv. starting buildings. Každá budova bude mít nějaký užitečný efekt (trénování služebnictva, vyrábění věcí, těžba surovin,..). Všechny budovy bude možné postupem času vylepšovat pomocí blueprintů, které bude možné nalézt po celém světě. Vylepšením budovy se změní nejen jejich vlastnosti, ale i vzhled. Například když vylepšíte kasárny, budova se nejen stane větší a propracovanější, ale také budete moci posílat více followerů na mise(řekněme na první úrovni 5 followerů, na druhé 7, pak 12,..).Seznam budov naleznete na obrázcích níže.
 • Uvnitř pevnosti se bude nacházet několik druhů parcel. Malé budou primárně určeny pro budovy, které něco vyrábějí, dále budou větší (například pro kasárny) a pak největší. Samozřejmě nebude možné postavit kasárny na malé parcele. Už ze začátku budete mít v pevnosti i velké parcely, postupem času s vylepšováním pevnosti bude parcel přibývat. Pokud zastavíte všechny parcely, budete moci zvýšit úroveň pevnosti. Maximální úroveň pevnosti bude tři.
  popis obrazku
 • Sídla budou vypadat rozdílně v závislosti na vaší frakci a budete je moci umístit do jedné ze zón na Draenoru. Dále bude možnost nadefinovat si vzhled vaší pevnosti zvenčí a vybrat které budovy budou zvenku viditelné. Zvolená specializace budovy (více níže) bude mít také efekt na její celkový vzhled (včetně interiéru).
 • Bude tu možnost zobrazit vaši pevnost příteli v partě, který bude stát poblíž. Proč byste měli někomu svoji pevnost ukazovat? Protože bude moci obchodovat s materiálem mezi pevnostmi. Například budete mít přebytek dřeva, tak se stavíte u kamaráda a vyměníte ho za kámen.
 • Jak už jsem nakousl výše, své budovy můžete různě specializovat, budete si volit, jestli váš důl vytěží více minerálů za hodinu nebo raději zvýšíte šanci na loot nějakého vzácného gemu. Některé budovy budou moci nahradit profesi, kterou na své postavené ovládáte (bohužel zde nebude místo na postavení budov pro všechny profese).Specializaci budovy bude možné jednou za čas změnit, bude to však stát nějaký obnos peněz.
 • Ze začátku si bude pevnost žádat hodně vašeho času, avšak časem vaše přítomnost bude nutná čím dál méně. Na nižších levelech budou mise trvat řádově minuty nebo hodiny, na vyšších můžete své followery poslat například na raid misi, která jim zabere i týden. Idea Blizzardu je udělat Garrison zábavnou i bez toho, abyste tam museli trávit celé dny.
malé budovy malé budovy střední budovy velké budovy
A pamatujte, přestože pevnost stavíte na rozkaz svého velitele, je pouze na vás jak bude nakonec vypadat a prosperovat!

Další čteníNaposledy upravil/a Wrent 20.11.2014 v 23:44:24.

Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

Dipp 19.11.2013 15:40

mizz0
WoW neni o stavani hradov -_-
Souhlasím. Kdyby to byli guild housy prosím ale aby měl každej svůj vlastní hrad.. to je jako kdyby blizzard entertaiment koupila britská koruna...

mizz0 18.11.2013 21:47

WoW neni o stavani hradov -_-

Ferion 12.11.2013 23:04

omg, neni wow o farmení goldů? emblemů, nebo jaký blbosti jsou z bossů v raidu a dungách, o farmení eq? tohle bude pro lvly 100 uplně teror, přjde, zaukoluje 30 followerů, a jde off, druhej den se vrátí, vybere kasičku a jde dál, 5 min na wow a vydělá to, co já na wotlk farmim půl roku:-D

12.11.2013 15:31

tattoo:rikaly ze to bude na jednotlivy chary, akorat alt bude mozna mit nejakej bonus ze to pak pude rychleji to staveni, neco ja reputace na pandarii a emblemy

tattoo 12.11.2013 14:31

Rew
Me spis zajima jestli je to pro char nebo pro acc. Delat to vse zvlast na altech by nebylo dobry.
Pročby potom tedy Blizzard v Garrison dával na vybranou z několika možností staveb. Podle mě budou přidávat nějaké bonusy a pokud ano, rozhodně by nevolili něco jako account-wide.

Zakys 12.11.2013 14:05

Rew
Me spis zajima jestli je to pro char nebo pro acc. Delat to vse zvlast na altech by nebylo dobry.
Podle mě to bude na každé postavě jiné. Jestli tam psali že budovy budou odlišné podle rasy tak určitě. A jinak je to profese jako každá profese a nevím jak by jsi to chtěl mít jako propojený s low lvl tvého alta když je to od 90 lvl. Propojený od 90 na každém altu je rozhodně kravina.

Rew 12.11.2013 09:50

Me spis zajima jestli je to pro char nebo pro acc. Delat to vse zvlast na altech by nebylo dobry.

12.11.2013 01:21

Gertwis:: me to pripomina spis klasicky klikacky shakes and fidget a divoky kmeny a podobny

Gertwis 12.11.2013 00:38

Podle mě to bude něco na způsob housingu u lotra a ty mise pro followery na způsob assassin's creedů. A jestli to bude fungovat alespoň z poloviny, jak si já představuju, tak to bude masakr.

Snake Plisken 11.11.2013 23:55

Ewilez
Jak je tam napsané, že každá frakce bude mítsvůj styl, tak by mě zajímalo, jestli ji to myšleno jako Alliance/Horda, nebo přímo každá rasa bude mít svůj styl budov (W3) kdyby to bylou pouze rozdělené na A/H, tak by mě to mrzelo..
Rozdíl mezi rasou a frakcí je jasný. Pokud je psáno frakce, tak to asi budeš mrzutý.

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet