Úvaha: snažíme se stále zachránit Azeroth?

To, že jsem lore, maniak asi všichni víte. Mám načtené všechny komiksy, knihy a je asi jen málo otázek, které mě dokážou překvapit. Většinou už se ale nezamýšlím nad "co by kdyby" a už rozhodně nevytvářím teorie, protože to pro mě nemá význam. Většinou je pak stejně všechno jinak a je to jen ztráta času. S hádankami ve hře je to však jiné.
Il'gynoth, zdá se, není zas tak obyčejný boss. V komunitě hráčů hlavně jeho rébusy vzbudily velkou vlnu diskuze. A vzhledem k tomu, že je to článek o Starých bozích, i Bellatrix značně přispěla do diskuze. Předem upozorňuji, že následující text může být plný spoilerů, a to jak z Legion, tak z Kroniky: *le wild Bellatrix appears Někde se tu řeší konspirační teorie?

"The boy-king serves at the master's table. Three lies he will offer you." (Chlapec, který je králem, slouží u mistrova stolu. Tři lži ti nabídne.)

Esperanta: Tady může být řeč o Anduinovi. Je králem, ale i chlapcem. Anduin však nemá co nabídnout, pouze nyní vydává rozkazy. Na druhou stranu zde může být řeč i o Wrathionovi, který nám pomohl a sám předpovídal příchod Legie. Nikdo z nás si však není jistý, zda se mu dá věřit, nebo sleduje své vlastní cíle. Víme, že černí draci mají za sebou pohnutou historii a že I Neltharion byl zkažen šepotem Starých bohů. Wrathion by měl být však od toho všeho oprostěn. Nebo ne?
Bellatrix: To, že je onen “chlapecký král” Anduin, je v současném složení hlavních postav Legionu pravděpodobné téměř na 100 %. Ale kdo je onen mistr? Je jasné, že Il’gynoth, ztělesnění Noční můry, naznačuje, že Anduin je pod něčím vlivem. Ale pod čím? Z Kroniky víme, že tvůrcem Noční můry je Starý bůh Yogg-Saron. Může být řeč o něm? Nezapomínejme ale zároveň na N’Zotha, dalšího ze Starých bohů, který se dosud ve WoW fyzicky neobjevil. Právě jeho přítomnost nejspíš vycítil Malfurion v Rift of Aln v knize Stormrage. To by N’Zotha také velmi těsně spojovalo se Smaragdovým snem…

"Flesh is his gift. He is your true creator." (Maso je jeho dar. On je váš skutečný tvůrce.)

Esperanta: Kdo je zodpovědný za "Curse of Flesh"? Yogg-Saron. Díky němu se všechny výtvory Titánů staly živé z masa a kostí. Zemští se stali trpaslíky a tak podobně. Také víme, že Yogg-Saron není mrtvý. Nikdy jsme ho úplně nezabili.

"The king of diamonds has been made a pawn." (Diamantový král se stal loutkou.)

Esperanta: Jediná možnost je Magni Bronzebeard, který na začátku Cataclysm provedl rituál, kdy se pokusil promlouvat se zemí a proměnil se v diamant. Nyní naslouchá samotnému Azerothu, o kterém tvrdí, že je Titán. A také nám řekl, že nalezení Pilířů stvoření může být jediná šance, jak Azeroth zachránit. Ale naslouchá opravdu jí a ne někomu jinému?

"Five keys to open our way. Five torches to light our path." (Pět klíčů nám otevře cestu. Pět pochodní osvětlí ji.)

Esperanta: Pět klíčů, které symbolizují Pilíře stvoření, a my je hledáme proto, abychom zavřeli bránu v Sargerasově hrobce, odkud na Azeroth proudí armády démonů. Pokud však má pět klíčů odemknout cestu něčemu temnému... opravdu se stále snažíme zachránit Azeroth?
Bellatrix: Už za Války prastarých se invaze Legie měla stát nástrojem Starých bohů a cestou k jejich osvobození. Víme jistě, že nezkusí stejný trik znovu?

"Her heart is a crater, and we have filled it." (Její srdce je kráter, který jsme zaplnili.)

Esperanta: Na Redditu se probíralo, že srdce může být Jainy Proudmoore a kráter symbolizuje Theramore. Já s tím však úplně nesouhlasím. Pokud jste četli Kroniku, musíte vědět, kde se usadil Starý bůh Y'shaarj: přímo ve středu Kalimdoru. Titáni se ho snažili vystrnadit, jak to šlo, až se nakonec sám Aman’Thul sehnul k zemi a vytrhl Starého boha svou vlastní rukou. Z propasti, která po něm zela, začal Azeroth krvácet a Titáni museli vynaložit mnoho úsilí, aby vše napravili a nestabilní magické proudy nerozervaly Azeroth vedví. Tak vznikla Studna věčnosti. Pamatujete na Válku prastarých? Ano, sloužila jako portál pro Plamennou legii... kterou však chtěli zneužít Staří Bohové, aby se vydrali zpět na povrch. Nemusí být však řeč jen o Azerothu jako takovém. "Její srdce je kráter" může znamenat i prázdné srdce. Jaina či Sylvanas, jejichž srdce bylo zaplněné nenávistí nebo šepotem Starých bohů? Těžko říct.

"To find him, drown yourself in a circle of stars." (Abys ho nalezl, utop se v kruhu z hvězd.)

Esperanta: Kdo je on? A jak se máme utopit v kruhu hvězd? Opravdu zapeklitá metafora. Najít koho? Že by Sargerase?

"The lord of ravens will turn the key." (Pán havranů otočí klíčem.)

Esperanta: Kur'talos Ravencrest se v Legionu také objevil a v jeho symbolu je havran. Dle mého se však odkazuje na Khadgara, který byl u otevření portálu v Sargerasově hrobce a pátral po vědění o Pilířích stvoření v Karazhanu. Pět klíčů má otevřít cestu. Klíčem má otočit pán havranů. Poslední možností je Odyn, jehož havrani jsou jeho očima ve smrtelném světě.
Bellatrix: Jakmile začala být řeč o havranech, vzpomněla jsem si na jednu z vět z Puzzle Box of Yogg-Saron. „The giant rook watches from the dead trees. Nothing breathes beneath his shadow.“ (Z mrtvých stromů shlíží obrovský havran. Pod jeho stínem nic nedýchá.) Ze všech nápověd, které Puzzle Box of Yogg-Saron poskytuje, je asi nejobtížnější ji interpretovat. Až do příchodu Legion jsem se domnívala, že tajemný havran je odkazem na Medivha a potažmo na Karazhan. Přiznejme si to, není snad na Azerothu lepšího místa, pod kterým by mohlo sídlit něco moc ošklivého, než je tajemný a prastarý Karazhan. Jenže pak přišel Legion a spolu s ním Black Rook Hold. A slovo „rook“, které mě dříve tak nesmírně mátlo (proč nepoužili mnohem běžnější „raven“?), náhle začalo dávat mnohem větší smysl. Může jít o záměrné vodítko, skrývající se ve volbě slova? Nebo to je jen náhoda?

"At the hour of her third death, she will usher in our coming." (V okamžiku své třetí smrti uvede náš příchod.)

Esperanta: Je to Sylvanas, která zemřela poprvé při vpádu Pohromy do Quel'thalasu, podruhé když se vrhla dolů z Icecrown Citadely a potřetí v Silverpine Forest, když ji Geoffrey střelil do zad? Nebo je to Azeroth, o které se Magni vyjadřuje jako o "ní"? První smrtí mohlo být Rozdělení. Druhou zase Cataclysm. Že by třetí smrtí byla míněna invaze Legie?
Bellatrix: U Sylvanas je problematické, že zemřela skutečně už třikrát, zatímco v Il’gynothově promluvě je použit budoucí čas, ze kterého vyplývá, že k oné třetí smrti teprve dojde. Buď se tedy z nějakého důvodu jedna ze smrtí Sylvanas “nepočítá” (osobně jsem její okamžik slabosti v Icecrown Citadel nikdy nepovažovala za skutečnou smrt), nebo není řeč o Sylvanas. Na druhou stranu se nemrtvá královna jako pointa až bezostyšně nabízí. O kom jiném se dá natolik očividně říci, že již dvakrát zemřel, a přesto je stále naživu, aby mohl zemřít potřetí? A ruku na srdce, Sylvanas není v současnosti zrovna žhavou členkou na cenu Nejoblíbenější miss Azeroth a její šance na dožití se konce Legion či dokonce dalšího datadisku nejsou nijak růžové.

„From the earth, he draws strength. Our earth. Our strength.“ (Ze země [on] čerpá sílu. Z naší země. Naši sílu.“)

Bellatrix: Narážka na „naši zemi“ je poměrně jasná. Staří bohové se považují za právoplatné vládce Azerothu, neboť mu kdysi vládli, i když jsou to jen obyčejní přivandrovalci (stejně jako Titáni, takže si nemají moc co vyčítat). A Staří bohové byli pohřbeni pod zemí, takže asi není nijak udivující, že někteří z nich nejspíš dokázali začít ze země nějak čerpat sílu. Kdo je ale „on“, o kterém Il’gynoth hovoří? Yogg-Saron nebo N’Zoth? Nebo někdo úplně jiný?

„Its surface blazes bright, masking shadows below.“ (Jeho/její povrch jasně plane. Maskuje tak stíny pod ním/ní.)

Esperanta: Azeroth je titán. Může být řeč o ní? A může být řeč i o tom, že Azeroth je už dávno nakažená šepotem Starých bohů a rozhodně nebude na naší straně?
Bellatrix: Toto je až příliš enigmatické, aby se nad tím dalo rozumně spekulovat. Čí povrch jasně plane? Něčeho, o čem Il’gynoth mluvil dříve? Snad oné země? I když si nejsem jistá proč, jako první mě napadla Soumračná studna (Nightwell), ze které čerpají sílu elfové v Suramaru. Naznačuje snad Il’gynoth, že je Soumračná studna nějak nakažená? A jestlipak, drazí přátelé, víte, co nám poví milý Il’gynoth v okamžiku své smrti?

„N'Zoth... I journey... to Ny'alotha...“

Bellatrix: Je tedy jisté, že N’Zoth v kontextu Noční můry hraje velkou roli. Ny’alotha, N’Zothův domov na dně moře, jako by představovala pro Il’gynotha jakési záhrobí. Skoro mi připadá, jako by říkal, že se vrací domů. Jenže Kronika původ Noční můry pořádně zamotala tím, že jako jejího původce určila Yogg-Sarona. Jakou roli tedy hraje N’Zoth? A není takhle náhodou možné, že si ti dva lezou do zelí? Už z minulosti víme, že Staří bohové rozhodně nikdy nebyli žádní BFFs, co by vždy táhli za jeden provaz, ale že leckdy dost tvrdě šli proti sobě. Nemohl třeba N’Zoth využít Yogg-Saronova oslabení (přičemž za oslabení považuji jeho herní „smrt“ ve WotLK), a zatímco se Yogg-Saron nedíval, omotat svá chapadla kolem Smaragového snu? Anebo jsou možná mezi vámi tací, kdo věří na pravdu a lásku a mohou se domnívat, že ti dva naopak záměrně spolupracují. I to je možné – v tento moment se již pohybujeme na velmi tenkém ledě neověřitelných spekulací. Pokud vás zajímá podrobněji rozepsaný rozbor, můžete se na něj podívat přímo na vláknu na Redditu. Přidala jsem své myšlenky a domněnky, stejně jako Bellatrix, protože ne se vším souhlasíme a každý si rébusy může poskládat po svém. Pokud jsou však náznaky pravdivé, možná Azeroth hledáním Pilířů stvoření nezachraňujeme, ale otevíráme cestu mnohem většímu zlu... Po přečtení Kroniky také víme, že Sargeras není zas tak úplným záporákem. Když se poprvé setkal se zlem Pánů Prázdnoty (Void Lords), věděl, že musí jednat rychle a jediným východiskem bylo to nejdrastičtější řešení. Pantheon s ním nesouhlasil a Sargeras se rozhodl, že Vesmír očistí od všeho živého, které by mohlo být nakaženo zlem Pánů Prázdnoty. Skutečné zlo tedy nemusí být nutně Sargeras, ale Staří bohové a ti, kterým slouží...
 
Vaše nápady a postřehy nám dejte vědět do komentářů!

Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

Bellatrix 30.09.2016 22:46

Artorias
co se vlastně stalo s c'thunem???
Já si myslím, že poražení Staří bohové se prostě stáhli a lížou si rány. A snaží se nějak dát dohromady, protože jsou oslabení.
Šéfredaktor WoWfan.cz

Merneron 30.09.2016 18:03

Esperanta
Jukni, zda máš vymazané cookies a historii prohlížení. Přecházeli jsme ze wowfan.tiscali.cz na wowfan.cz. Možná jsi stále na starém.
šak to mi tak príde na mobile mam ešte s tiscali a teraz v práci kukam cez prehliadač tam to nemam. a mám dojem že teraz nevidím komentáre čo boli na tiscali posielané očividne a zase naopak hmm nevadí aspoň viem, že tu ľudia komunikujú viacej

Esperanta 30.09.2016 16:57

Merneron
Ako je možné, že cez mobil vidím iné komentáre čo nevidím na desktope a zase naopak?
Jukni, zda máš vymazané cookies a historii prohlížení. Přecházeli jsme ze wowfan.tiscali.cz na wowfan.cz. Možná jsi stále na starém.

Merneron 30.09.2016 16:41

Ako je možné, že cez mobil vidím iné komentáre čo nevidím na desktope a zase naopak?

Artorias 30.09.2016 07:59

co se vlastně stalo s c'thunem???

Merneron 29.09.2016 13:50

Tanar
Mňa skôr štve, že na Azeroth nikdy nespadol meteorid, nevybuchla sopka, okrem tej na kezane, že sú tam neni zemetrasenia a tsunami, okrem tých, spôsobenými Deathwingom a ďalšie prírodné katastrofy...
Tak Warcraft podľa mňa nie je real world simulator, zase za väčšinu prírodných katastrof môže na našej Zemi človek a jeho nešetrné zaobchádzanie s prírodnými zdrojmi. Warcraft pospolitosť taký bordel svojmu Azerothu nerobí takže globálne otepľovanie až na výstup Ragnarosa a Deathwinga zas nie je potrebné. Ten asteroid to je vec iná, ale zase ty by si chcel vo Warcrafte Armaggedon heroes? a zase ehm vlastne Kronika ti menší vpád asteroidov priniesla. Staré božstvo prišlo z Kozmu a dopadlo na povrch Azerothu a predpokladám, že asi v nejakej forme asteroidov takže keď sa to tak vezme aj to tam zakomponovali .

Tanar 29.09.2016 11:50

Mňa skôr štve, že na Azeroth nikdy nespadol meteorid, nevybuchla sopka, okrem tej na kezane, že sú tam neni zemetrasenia a tsunami, okrem tých, spôsobenými Deathwingom a ďalšie prírodné katastrofy...

MegaRatchet 29.09.2016 10:53

Sargeras je neutralní.

MegaRatchet 29.09.2016 10:51

Ja jsi myslim ze Azeroth Hosti mě a ze jsem Oko Azerothta

Esperanta 29.09.2016 08:37

Kriegel
Mně osobně zas trknul po přečtení dvou vět úplně jiná myšlenka...a na obě je odpověď Sargeras. At the hour of her third death, she will usher in our coming. 1. smrt když byl zabit Aegwyn, 2. smrt zabití Medivha, a potřetí pokud vím ještě neumřel...
Opět she, Sargeras není žena. Ale s druhou větou se dá souhlasit.

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet