link

Zajímavé reference ve WoW, část 1.

  Reference    Legion    Doge   

Ve světě Warcraftu je mnoho vodítek, která vedou do reálného světa. Nenacházejí se zde pouze dokola omílané reference na Robina Williamse nebo na moderní hudbu, převážně na známé metalové kapely. Můžeme zde také naleznout mnoho odkazů na více či méně známou literaturu, různá memes, jiné fantasy světy, nebo dokonce svým způsobem i samotnou Českou republiku.

 

Dnes si některé tyto reference představíme. Snažil jsem se vybrat takové, na které jsem sám narazil, a které nejsou příliš známé. Takové, které se například na Youtube neobjevují v každém druhém videu. Osobně mi obzory mnoha WoW odkazů rozšířilo i mé studium praktické angličtiny, které však i zahrnuje britskou a americkou literaturu s historií, a byl jsem mile překvapen, když jsem objevil i referenci na nějaká díla, o nichž jsem psal seminární práce.

 

Doufám, že článek vám trochu vykouzlí úsměv na rtech, a že se dozvíte něco nového. Nakousněme toto téma něčím, co je trochu známější, snadno zjistitelné, ale ne tak profláklé.

 

1. Bradavice (Hogwarts)

Jistě se mezi vámi najde mnoho fanoušků Harryho Pottera. Toto známé universum bylo jedním z těch, které pomohlo nastartovat vůz jménem fantasy žánr a dodnes jej pomáhá udržovat na trati. Harry Potter se časem začal vyvíjet, stejně jako World of Warcraft. S příchodem datadisku Legion se tvůrci rozhodli tomuto universu věnovat něco více, než jen pouhou zmínku ve hře.

Výsledek obrázku pro nar'thalas academy

Pokud se vydáte do Azsuny, tak vás zde questění zavede na tajúplné místo zvané Nar'thalas Academy. Toto místo je plné přátelských duchů, mágů, kteří zde praktikují své čáry. Ano, Blizzard se rozhodl Bradavicím ve hře věnovat celou jednu oblast. Můžeme se zde setkat i s referencemi na postavy, jmenovitě například na pana Filche se svou kočkou paní Norrisovou v podobě npc npc #109377 a npc #109378.

Výsledek obrázku pro mrs. norris wow reference

2. Achievement achievement #10610

Na chvíli zůstaneme u umění, ale tentokrát přesedláme z fantasy do dramatu. Tento achievement je možné získat v dungeonu Court of Stars hned z prvního bosse. Samotný achievement s menší změnou názvu je přímou referencí na drama Waiting for Godot (Čekání na Godota) od irského představitele absurdního dramatu, Samuela Becketta.

 

Výsledek obrázku pro waiting for godot

3. Padesát odstínů šedi

Od dramatu se posuneme zpět k literatuře, tentokrát však k něčemu modernějšímu. Toto dílo čítá fanouškovské uskupení především u žen. Stalo se však také předmětem mnoha parodií. 

 

Ačkoli mnoho z vás nemělo či stále nemá rádo datadisk Warlords of Draenor, lze v něm alespoň nalézt mnoho odkazů, jako je například tento. Blizzard se tuto knihu rozhodl do hry zakomponovat v podobě questu quest #35636 ve Spires of Arak.

 

4. Dumass

Ti z vás, kteří angličtinu ovládají alespoň na základní úrovni, si jistě zrovna říkají, že jsem v tomto slově vynechal jedno písmenko. Není tomu tak, i toto slovo v této podobě lze jako nespisovnou narážku použít. Pro ty, co nechápou - jedná se v podstatě o narážku na anglické slovo "dumbass", což se do češtiny (mám-li být ještě slušný) dá přeložit jako "hlupák". Ačkoli je tato reference z části mířená tímto směrem, jedná se o npc npc #47444 v Hillsbrad Foothills přidané do hry od počátku datadisku Cataclysm. Důkazem může být to, že Dumass se opravdu chová přiměřeně vzhledem k původu svého jména.

Výsledek obrázku pro dumass

Může se zdát, že je to vše, ale není tomu tak. Toto npc je z druhé části i reference na skupinu Pink Floyd. Ne že by byli hloupí nebo tak něco, spíš jde o quest, který npc pozdějí nabízí. quest #28096 je totiž přímým odkazem na stejnojmennou písničku od Pink Floyd. 

 

5. Achievement achievement #7103

Od písniček a umění si pro změnu na chvíli odpočineme a vrátíme se do ranějších stádií Warcraftu. Ne do Wrath of the Lich King, ještě dál! Do Vanilly taky ne! Ještě dál, do dob svého předchůdce - Warcraftu 3.

 

Tento achievement můžete získat v battlegroundu Silvershard Mines tím, že na sobě budete mít jak berserkering, tak restoration bonus. Je však přímou referencí na cheat ve Warcraftu 3 "greedisgood", kterým si můžete přidat zlato, čemuž odpovídá i příslušná ikonka achievementu. Původní reference i tohoto samotného cheatu s největší pravděpodobností tkví ve filmu Wall Street z roku 1987.

 

6. Doge

V tomto případě nabereme trochu jiný směr a podíváme se do současnosti, ve které vládnou "memes". Blizzard zcela jistě za našimi zády mezi sebou mluví i tímto jazykem, avšak oficiálně si musí udržovat seriózní postoj. Proto i ve hře existujou tajné zprávy, jako je tato, aby nám šéfové dali nepřímo vědět, že nám rozumí.

Výsledek obrázku pro doge stone wow

V Gorgrondu totiž můžete z několika mála npc dropnout item #110278, ze kterého následně potom máte šanci vylootovat předmět item #110285, jenž je přímou referencí na tento much meme, such good. Ani nevíte, jak rychle mi vyrašil úsměv na tváři, když jsem tento předmět objevil v Garrisoně, když jsem projížděl inventář. Vzpomínáme na tebe, doge!

 

7. Adolf Hitler

S touto referencí se vydáme za questy do lokace Uldum. Zase questění? Bah, nuda! Ačkoli s tím na jednu stranu souhlasím, může se stát, že člověk přitom narazí na podivuhodné věci. Příběh Uldumu se točí kolem toho, že Deathwing se s pomocí žoldáků a Al'Akira snaží získat přístup k Halls of Origination, což je v podstatě zařízení, které má potenciál "restartovat" veškerý život na Azerothu, a jehož důsledky v minulosti pocítil i samotný Uldum.

 

Vůdcem najatých žoldáků je jistý goblin npc #49465, u kterého si prve snažíte získat důvěru, a v důsledku toho mu jeho operace sabotovat. Pokud si čtete quest dialogy, tak zjistíte, že strašně šišlá. Skoro jako když se do angličtiny promítá němčina. Časem vám ale nabídne quest quest #27942, ve kterém mu máte přinést osm okolních relikvií na jistý rituál (následující quest), který se však záhy pokazí, jelikož relikvií mělo být devět. 

Výsledek obrázku pro nine nine nine uldum wow

S tímto nezdarem začne nahlas dokola křičet "NINE, NINE, NINE", což má de facto stejnou výslovnost jako německé "NEIN". A všichni jistě víme, kdo je za tuto hlášku (nebo měl bych říct meme?) zodpovědný. Popravdě celá tato hlavní quest linie v Uldumu je jednou velkou refrencí na film Indiana Jones: Dobyvatelé Ztracené Archy.

 

 

8. This is Sparta!

Zdá se, že se s referencemi v datadisku Cataclysm roztrhl pytel. Stejně jako ta předchozí, i tato pojednává o jednom velmi známém filmu. Pokud se jako horďák vydáte questit do Twilight Highlands, vaše mise bude dostat Dragonmaw Clan na stranu nové Hordy, což nebude snadný úkol. 

 

Odstartujete zde časem rebélii, která k tomu nakonec povede. Rebélii dovršíte questem quest #26549, ve kterém je zajímavý dialog. Spolu s horďáckým vyslancem půjdete konfrontovat nynějšího vůdce Dragonmaw Clanu. Během questu se přehraje event, který pro vás nevypadá nadejně, jelikož v něm padnou věty: "This is madness!" a "THIS IS DRAGONMAW!". Hned je nejspíš nad slunce jasné, že tento dialog je referencí na film 300: Bitva u Thermopyl.

 

 

9.  Lilith the Lithle

Na malou chvilku odpustíme od quest linií a podíváme se na NPC, konkrétně do kalimdorského Winterspringu. Nachází se zde npc #11191, které v minulosti, když v Blacksmithingu byly odnože na kování určitých typu zbraní, zadávalo quest na tzv. Hammersmithing (kování specifických a cenných kladiv). Od Cataclysmu již tento quest ale není dostupný. 

Výsledek obrázku pro lilith the lithe

Jméno toho NPC nejspíš poukazuje do mezopotámské, (ale i) židovské mytologie na postavu Lilith, která údajně byla první ženou, ještě před Evou. V důsledku nesporů s Adamem se z ní dle legend nakonec stal démon. Ačkoli jako člověk byla popisována jako neobyčejná krásná žena, je možné, že Blizzard zvolil model nemrtvé ženy jako referenci na její proměnu v démona.

 

10. Miloš Forman

Rád bych ale zmínil ještě jednu referenci, která se (ačkoli trochu nepřímo) týká i naší země, České republiky, resp. tehdejšího Československa. To nejlepší jsem si zkrátka musel nechat na konec. Opět se vrátíme k faktu, že Cataclysm do hry přinesl více, než jen přetvoření většiny Azerothu. V tomto datadisku se hojně změnilo mnoho lokací, včetně velké části Lordaeronu.

 

Tentokrát se vypravíme do Western Plaguelands, kde začal proces revitalizace po Arthasově smrti. Nachází se zde známé město Andorhal, o které mimo zbytků od Bolvara nezávislé Pohromy, také pasivně bojují Aliance a Horda prostřednictvím lidí a Forsaken. Město je rozdělené de facto na tři části - první konec pod kontrolou Aliance, centrum města plné Pohromy a druhý konec pod kontrolou Forsaken. Na alianční straně se nachází NPC npc #47721, které je jménem i vzhledem přímou referencí na slavného českého režiséra Miloše Formana žijícího v USA, který však na jaře letošního roku zesnul. 

s792qm78pr_66857b39f824c910b51f2d20432fc8c2791438cf_1530909443_7212.jpg

Nejen u nás, ale i v USA byl velmi uznávaným a mnohokrát oceněným režisérem mnoha filmů, jako například Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew Over Cuckoo's Nest). Je s potěšením vidět, že se Blizzard odkazy alespoň nepřímo i dotkl naší země, resp. tehdejšího Československa.

 

Čestné místo

Přestože jsem chtěl zanechat počet referencí na deseti, nedalo mi to a rozhodl jsem se pro udělení "ceny utěchy". Slavnostně bych tuto cenu rád věnoval jednomu nevinnému npc, které za nic nemůže, a které má v Česku stejné postavení jako mnoho indických a celkově asijských jmen. Jedná se o NPC npc #86005, které můžete najít na straně Hordy v Taladoru. Ačkoli se nejspíš nejedná o záměrnou referenci, bylo mi líto tohoto krasavce zde neuvést. Me orc, me busy, leave me alone!

5xmqi58udt_f7496731b6f4c8401047bb285dcac9f8be1d9ff3_1530908723_0807.jpg

Utekla vám nějaká z těchto referencí? Poznali jste sami nějakou z uvedených? Podělte se s námi v komentářích! 


Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

Esperanta 11.07.2018 19:33

Schnottz jako uldumský Furrier, co vyrábí kožichy a potrpí si na fašionismus... no to mě málem zabilo. Epická linka.

Zug 11.07.2018 14:26

Dumass z Hillsbrad je super. Celkově questy tý zóny jsou nejlepší leveling experience shit co jsem ve WoW zažil. Ty dialogy jsou fakt top. A potom je tady Kingslayer Orkus... A true Hero of the Horde.

Lockdaar 11.07.2018 12:35

Teď jsem si vzpomněl, co by ještě mohlo být takovou referencí - nepřipadá vám, jestli není Winterspring zóna tak trochu inspirovaná Kubrickovým snímkem Osvícení (s Jackem Nicholsonem)? Taky je to celé zasněžené a široko daleko není nic kromě Everlooku (což je skoro totožný název hotelu Overlook jako z filmu) a celkově celá ta zóna je taková trochu ponurá stejně jako v tom snímku. Myslím, že jsem to x let nazpátek četl někde na wowheadu, kde se touhle otázkou několik komentářů také zabývalo, jestli některý ze zónových designerů nebyl náhodou fanouškem Kubricka...

kritik 11.07.2018 11:45

Ve hre je spoustu referenci na serial Game of Thrones, je to pekne shrnuto v tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=reG-xQRrmiI

Praotectrekkie 11.07.2018 17:44

"We are the Watchers on the Wall" (Pandaren)
"Winter is coming!" (Frost King Malakk)

Karrmy 11.07.2018 11:03

Teď mě napadla další reference, která silně odkazuje na Česko. Ve Valley of Heroes ve Stormwindu se na WOTLKU (nevím jestli je tam stále) vyskytoval NPC se jménem Jorgen. Mělo by to odkazovat na postavu Seppa Jörgena z knihy Krysař od Viktora Dyka.

Walther 11.07.2018 10:20

Pěkný článek; ale říct, že Harry Potter nastartoval fantasy žánr, je přinejmenším odvážné.

Lockdaar 11.07.2018 10:45

Spíš by se tam víc hodil Pán prstenů než ten Harry Potter...

Hanzias 11.07.2018 16:08

Nějakou kontroverzi jsem tam schválně hodit musel. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Redaktor WoWfan.cz

Praotectrekkie 11.07.2018 08:38

Beckettovo drama "Čekání na Godota" bylo svým způsobem zpracováno před několika lety divadelním představením fanoušků WoW na Festivalu fantazie v Chotěboři "Čekání na tanka" (téma, které všichni známe až příliš dobře. :P).

Lockdaar 10.07.2018 22:08

Nejvíc cením toho Miloše Formana a s ním zároveň i spojená díla jako Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus. Mohli by časem udělat klidně nějakou referenci třeba na Marlona Branda aka dona Corleona a jeho mafiánskou rodinu z legendárního Kmotra k alianci

Kaspo 10.07.2018 21:13

Adolf Hitler ako úplný charakter je Garosh z MoP.
A ps.: v Legion máme jednu skutočne veľkú referenciu z universa Marvelu. Pokiaľ chcete niečo k tomu napíšem (myslím článok)

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet